Özel İtfaiye

 

Kamu kurumu ve kuruluşlarına bağlı olmayan, yangın önleme ve söndürme amaçlı ilk müdahaleleri yapabilecek kapasite ve malzeme ve araçlara sahip ekip ve ekipmanları bir arada barındıran araç ve ekibe özel itfaiye denir.

Yangın olasılığı yüksek olan, riskli, acil müdahalenin hızla yapılması gereken yerlerde, Şantiyeler, endüstriyel tesisler, köprü ve otoyollar, turistik tesisler, orman bölgeleri spesifik üretim alanları, rafineri ve santraller, tehlikeli madde taşımacılığı ve depoları, sanayi alanlarıdır.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Neden İhtiyaç Duyarız ?

 

Çoğunlukla İşyerleri için yangınla mücadele 3 şekilde yapılır.

Kendi iç donanımı hazır olan yerlerde;

Birincisi kendi personelini eğiterek ilk müdahale yaptırılmaya çalışılır.

İkincisi iş yerinde özel bir yangın müdahale ekibi kurulur ve müdahale etmeye çalışılır.

Üçüncüsü ise kendi bünyesinde özel yangın istasyonu kurarak müdahale yapmaya çalışılır.

Tüm bu durumlarda özel ekipman kullanmak bakımlarını sürekli yapmak ve personeli olası bir yangına sürekli hazır halde tutmak gerekir. Sürekli personel sirkülasyonu olan iş yerlerinde ayrıca hazır ekip kurmak ve sürekli personel yetiştirmeye çalışmakta ayrıca bir maliyet oluşturmaktadır.

 

Geleneksel olarak, endüstriyel tesisleri yangından korumak için yönetim için yalnızca üç seçenek vardı. Birincisi, yeni işe alınanların iş tanımını şirketin itfaiye personelini işe almak. İki, çalışanlarından bir kısmını gönüllü itfaiye personeli olarak görevlendirmek. Üçüncüsü, bu işi profesyonel olarak yapan özel itfaiye şirketi ile çalışmak.

Bugün birçok şirket üçüncü bir çözümden yararlanıyor: özel itfaiye şirketi ile çalışmak.

Modern yaşamın diğer tüm yönlerinde serbest girişimin savunucuları, bu felsefeyi kendi fabrikalarını ve rafinerilerini korumaya uyarlamakta yavaş kaldılar. Son zamanlarda ise özel itfaiye aracı ve personeli kiralayarak, yangın önleme konusunda daha çok bilinçlendiler.

Şuanda ülkemizin bir çok büyük şantiyelerinde, endüstriyel tesislerinde, köprü ve otoyollarında Kule İtfaiye olarak görev yapmaktayız.

Özel itfaiye, özel bir şirket tarafından işletilen, yangın söndürme hizmetleri sunan bir kuruluştur. Kamu itfaiyeleri gibi, özel itfaiyeler de yangın söndürme, kurtarma ve acil durum müdahale hizmetleri sunarlar. Ancak, özel itfaiyelerin hizmetleri genellikle belirli bir bölge veya tesis için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, bir özel itfaiye şirketi, bir endüstriyel tesisi veya petrol sahasını koruyabilir.

Ayrıca, özel itfaiye şirketleri, kamu itfaiyelerine ek hizmetler sunabilir, özellikle de büyük ölçekli yangın ve acil durumlar için ek ekipman ve personel sağlayabilirler. Özel itfaiye şirketleri genellikle özel sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmış hizmetler sunarlar ve genellikle kamu itfaiyeleri ile ortak çalışma yürütürler.

Özel itfaiye, özel sektör tarafından işletilen bir itfaiye hizmetidir. Özel itfaiye şirketleri, özellikle sanayi tesisleri, oteller, alışveriş merkezleri ve benzeri alanlarda yangın güvenliği hizmetleri sunarlar. Özel itfaiye ekipleri, yangın riski olan binalarda yangın söndürme ve kurtarma işlemlerine müdahale ederler. Bu hizmetler, yangın söndürme, yangın alarmı ve yangın riski analizi gibi hizmetleri içerebilir.

Özel itfaiye şirketleri, yangın güvenliği konusunda uzmanlaşmış personel ve özel ekipmanlara sahiptirler. Bazı özel itfaiye şirketleri, devlet tarafından sağlanan itfaiye hizmetlerinin yanı sıra acil durum hizmetleri de sunarlar. Ancak, özel itfaiye hizmetleri, genellikle daha küçük ölçekli yangınları söndürmek için tasarlanmıştır ve büyük yangınlar için devletin sağladığı itfaiye hizmetleri tercih edilir.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.